Dodany: 2010-09-14 09:23:49

Zadbaj o serceSerce jest głównym narządem układu krwionośnego. Serca ryb gadów, płazów, ptaków i ssaków różnią się budową i trybem pracy. Sam narząd zbudowany jest z tkanki mięśniowej, poprzecznie prążkowanej sercowej.

 

Znajduje się w worku osierdziowym, który zapewnia mu ochronę przed urazami oraz łączy mostek i przeponę. Dzięki niemu, serce nie rozszerza się ponad bezpieczne dla niego granica pod wpływem napływającej krwi. Serce dorosłego człowieka waży prawie pół kilograma. Narząd wykonuje średnio 72 uderzenia na minutę. Podczas jednego cyklu sercowego (skurcze i rozkurcze) przez serce przetłaczana jest całkowita objętość krwi w krwiobiegu. Inaczej wygląda praca serca u noworodka.

 

Zaraz po urodzeniu ma ono masę 20 gramów. Bije z częstotliwością ok. 120-1260 uderzeń na minutę. Serce dziecka zaczyna bić już 21 dnia od poczęcia. Krew krąży w prostym, zamkniętym układzie naczyń, oddzielnym od krążenia matki. Serce jako narząd ulega wielu schorzeniom. Ich leczeniem i diagnozowaniem zajmuje się kardiolog. Natomiast leczenie operacyjne serca przeprowadza kardiochirurg..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zadbaj o serce
Nick: