Dodany: 2010-09-14 09:25:42

Zadbaj o nerkiNerki to parzysty narząd, będący najważniejszą częścią układu wydalniczego. Ich wygląd przypomina ziarno fasoli, są ciemnoczerwone, co jest skutkiem dużej zawartości krwi. Nerki filtrują krew, oczyszczając ją ze zbędnych produktów materii.

 

Posiadają specjalne filtry tzw. torebki Bowmana, które oddzielają wodę, mocznik, kwas moczowy od elementów morfotycznych krwi i białek. Dzięki temu, przefiltrowane substancje są usuwane wraz z moczem. Nerki są zlokalizowane w jamie brzusznej. Znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą. Nerki są na tyle skomplikowanym narządem, że mogą ulegać różnych chorobom. Ich leczeniem zajmuje się nefrolog. Mocz zdrowego człowieka nie powinien zawierać białek ani krwi. Jeśli tak jest, może to oznaczać jedną z wielu chorób, które atakują nerki.

 

Są nimi przede wszystkim zapalenie nerek, kamica moczowe, zapalenie pęcherza moczowego, ostra niewydolność nerek i przewlekła niewydolność nerek. W najgorszym wypadku może to być nowotwór nerek. W zapobieganiu powstawania chorób układu moczowego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej oraz regularne wypróżnianie pęcherza. Trzeba też pamiętać o tym, że z upływem lat nerki stają się mniej wydolne. Dlatego należy unikać przeziębień lędźwiowej okolicy ciała oraz stosować prawidłową dietę..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zadbaj o nerki
Nick: