Dodany: 2010-09-14 09:29:32

Zadbaj o wątrobęAlkohol jest źródłem wielu problemów zdrowotnych. Nie tylko silnie uzależnia i często powoduje kłopoty w pracy w domu, niszczy życie rodzinne i zawodowe, ale również niszczy nasz organizm.

 

Jest główną przyczyną, która powoduje marskość wątroby, która w konsekwencji może prowadzić do śmierci. Wątroba jest jedynym organem, który ulega samoistnej regeneracji. Bardzo często wątroba jest wykorzystywana jako materiał do przeszczepów, ponieważ ma duże zdolności regeneracyjne. Jednak alkohol powoduje ogromne zniszczenia w architekturze narządu, zwłóknienia tkanki oraz w konsekwencji marskość wątroby. To niestety uniemożliwia jej regenerację. Alkoholowa marskość wątroby rozwija się po około 10 latach intensywnego picia u 15% alkoholików.

 

Wątroba jest wielofunkcyjnym gruczołem i odpowiada za różne działania. Wytwarza żółć, która emulguje tłuszcze. Wytwarza i magazynuje enzymy. Wątroba spełnia również ogromną rolę w procesie metabolizmu człowieka. Węglowodany przekształca w łatwo przyswajalną glukozę, puryny w kwas moczowy, a aminokwasy zamienia w tłuszcze. Dodatkowo wątroba buforuje poziom glukozy we krwi i neutralizuje toksyny np. Alkohol i leki. Toksyczny amoniak przekształca w mocznik. W momencie kiedy wątroba jest poważnie uszkodzona przez alkohol, niestety nie spełnia wszystkich tych funkcji, co prowadzi do groźnych powikłań w obrębie ludzkiego organizmu a nawet do śmierci..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zadbaj o wątrobę
Nick: