Dodany: 2010-09-14 09:33:54

Zadbaj o płucaPłuca to parzysty narząd, który u człowieka znajduje się w klatce piersiowej. Są najważniejszym narządem  układu oddechowego. To właśnie w nich zachodzi proces wymiany gazowej. Płuca dorosłego człowieka mogą pomieścić do ok. 5 litrów powietrza.

 

Dorosły człowiek robi od 16 do 24 oddechów na minutę. Sama budowa tego narządu jest dość skomplikowana. Płuca mają kształt pomarszczonych, falistych worków, pokrytych maleńkimi pęcherzykami. Dodatkowo w skład płuc wchodzą także oskrzela, które częściowo wnikają do płuc, by następnie rozwidlić się na mniejsze oskrzeliki. Na końcach oskrzelików znajdują się właśnie pęcherzyki płucne. To one, bezpośrednio odpowiadają za wymianę gazową. Wymieniają tlen i krew z dwutlenkiem węgla.

 

Płuca pokryte są specjalną błoną tzw. Opłucną. Oprócz serca i mózgu, płuca są  jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Dostarczają tlen, który hemoglobina przenosi do każdej komórki w ciele człowieka, dzięki temu umożliwiając organom oddychanie komórkowe. Wszelkimi schorzeniami płuc zajmuje się pulmonolog. Najczęściej dotyczą one niewydolności oddechowej. Ta z kolei zależy od pojemności płuc, drożności dróg oddechowych, ilości tlenu w powietrzy atmosferycznym, ciśnienia krwi oraz ilości czerwonych krwinek, zawierających hemoglobinę.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zadbaj o płuca
Nick: