Dodany: 2010-09-14 09:42:09

Zadbaj o żołądekŻołądek wchodzi w skład układu pokarmowego. Jego głównym zadaniem jest trawienie zawartych w pokarmie białek i rozbijanie ich na aminokwasy. Z powodu niskiego pH, żołądek hamuje trawienie cukrów, natomiast tłuszcze metabolizowane są w wątrobie.

 

Żołądek produkuje sok żołądkowy, który zawiera następujące enzymy: podpuszczka i pepsyna. Każdy z tych enzymów odpowiada za prawidłową pracę żołądka i umożliwia mu trawienie białek. W żołądku jest także produkowany kwas solny, który zapoczątkowuje rozbijanie białek na aminokwasy oraz zabija drobnoustroje. Często zbyt wysoki poziom tego kwasu jest przyczyną zgagi lub choroby refleksowej przełyku. Żołądek jest workiem mięśniowym, o hakowatym kształcie. Od góry jest połączony z przełykiem, poprzez który do żołądka trafia pokarm. Natomiast od dołu, odźwiernik, łączy go z dwunastnicą, w której odbywa się trawienie cukrów i tłuszczy oraz mieszanie przetrawionej treści żołądkowej z enzymami pochodzącymi z trzustki.

 

Do podstawowych funkcji żołądka należy rozdrabnianie pokarmu przez kwas solny, trawienie, a także niszczenie drobnoustrojów. Wszystkimi schorzeniami dotyczącymi żołądka i reszty układu pokarmowego zajmuje się gastrolog. Dlatego wszystkie dolegliwości związane z cofaniem treści żołądkowej lub bólami żołądka należy konsultować z tym specjalistą..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zadbaj o żołądek
Nick: