Dodany: 2010-09-14 09:47:14

Układ pokarmowyUkład pokarmowy składa się z wielu połączonych ze sobą narządów, które odpowiadają nie tylko za jego prawidłowe funkcjonowanie, ale również za dostarczanie składników odżywczych oraz wody naszemu organizmowi.

Dodatkowo układ pokarmowy zawiera organy, które trawią pokarmy, rozbijając je m.in. na aminokwasy i cukry proste. Narządy, będące jego częścią magazynują i przechowują nadmiar tłuszczy i cukrów, które w razie zwiększonego zapotrzebowania organizmu są przez niego wykorzystywane jako źródło energii. W skład układu pokarmowego, w kolejności wchodzą: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie (dwunastnica, jelito czcze, jelito kręte), jelito grube (wyrostek robaczkowy; jelito ślepe, okrężnica, odbytnica, odbyt).

 

Układ pokarmowy nie mógłby poprawnie funkcjonować, gdyby nie występujące w nim gruczoły: ślinianki, wątroba, trzustka. Do podstawowych funckji tego układu należy zaopatrywanie organizm w produkty, które dostarczają mu energii, trawienie pokarmu, wchłanianie (absorbcja)  i transportowanie mikroelementów do naczyń krwionośnych. Układ pokarmowy jest również odpowiedzialny za wydalanie  zbędnych produktów przemiany materii. Wszelkie choroby tego układu są diagnozowane przez gastrologa..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Układ pokarmowy
Nick: