Dodany: 2010-09-14 10:00:12

Układ krwionośnyUkład krwionośny jest zamkniętym system naczyń, w których, dzięki pracy serca, nieustannie krąży krew. Serce pełni w nim rolę pompy i kurcząc się oraz rozkurczając, wymusza przepływ krwi. Naczynia krwionośne wyprowadzające krew z serca to tętnice, zaś naczynia przez które krew płynie do serca nazywamy żyłami.

 

Większość narządów posiada ukrwienie w postaci sieci zwykłej tzn. że do narządu wchodzi tętnica, która następnie rozgałęzia się na sieć naczyń włosowatych. Włosowate naczynia tętnicze przechodzą w żylne i z narządu wychodzi żyła. Jednak niektóre organy np. wątroba posiadają ukrwienie wrotne. Różni się ono tym, że do narządu wchodzi żyła i wychodzi również żyła. Zupełnie inny typ ukrwienia posiadają nerki oraz przysadka mózgowa. Jest to tzw. sieć dziwna, w której do narządu wchodzi: tętnica i wychodzi również tętnica. Sieć naczyń krwionośnych razem z układem limfatycznym tworzą układ krążenia.

 

Im dalej od serca, tym ciśnienie krwi jest mniejsze, w samych żyłach jest praktycznie równe zeru. Dlatego, aby krew mogła wrócić żyłam w górę układu, są one wyposażone w specjalne zastawki, które zapobiegają się jej cofaniu. Jeśli chodzi o tętnice, w nich krew płynie pod bardzo wysokim ciśnieniem, co jest spowodowane pulsowaniem serca. Układ krwionośny to bardzo skomplikowany układ, dlatego jeśli dochodzi w nim do jakichkolwiek zaburzeń, mogą one być niebezpieczne dla całego organizmu..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Układ krwionośny
Nick: