Dodany: 2010-09-14 10:04:05

Układ oddechowyUkład oddechowy jest odpowiedzialny za utrzymanie stałej wymiany gazów między organizmem a środowiskiem. Polega ona głównie na dostarczaniu do organizmu tlenu i wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii, jakim jest np. dwutlenek węgla.

 

W skład układu oddechowego wchodzą drogi oddechowe i płuca. Drogi oddechowe można podzielić na dwa rodzaje: górne i dolne. Górne to jama nosowa oraz gardło. Natomiast dolne drogi oddechowe składają się z krtani, tchawicy i oskrzeli. Oskrzela rozgałęziają się na oskrzeliki, które wchodzą w skład płuc, by następnie rozdrobnić się na mniejsze pęcherzyki płucne, otoczone liczną siecią narządów krwionośnych w postaci naczyń włosowatych.

 

Układ oddechowy umożliwia zaopatrywanie organizmu w tlen. Dzieje się tak podczas wymiany gazowej, która zachodzi w pęcherzykach płucnych. To z nich tlen wnika do naczyń krwionośnych, by następnie połączyć się z hemoglobiną, która przetransportuje go do wszystkich komórek ciała. Jest to tak zwane oddychanie zewnętrzne, w którym powietrze atmosferyczne, poprzez wdech dostaje się do płuc a stamtąd, tętnicami rozprowadzane jest po całym organizmie. Kiedy już len dostanie się do odpowiednich komórek, zachodzi w nich tzw. oddychanie wewnątrzkomórkowe. Polega ono na biologicznym utleniania związków organicznych, czego skutkiem jest pozyskanie energii podtrzymującej funkcje życiowe komórki.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Układ oddechowy
Nick: