Dodany: 2010-09-14 10:07:24

Układ szkieletowyUkład szkieletowy u dorosłego człowieka jest ruchomą konstrukcją składającą się z 206 kości. Do jego podstawowych zadań należy umożliwienie człowiekowi poruszania się oraz ochrona delikatnych części ciała, takich jak mózg, serce czy płuca. W skład układu szkieletowego wchodzi czaszka, kręgosłup, żebra, kości i stawy.

 

Do szkieletu, za pomocą ścięgien i więzadeł przyczepione są mięśnie. Układ szkieletowy jest wyposażony w bardzo ważny element, jakim są stawy. Bez nich cały szkielet, a więc i całe ciało, byłby sztywny i niezdolny do żadnego ruchu. Oprócz możliwości poruszania się i ochrony narządów, układ szkieletowy spełnia również inne funkcje. Do jego zadań należy stanowienie podpory dla całego ciała i miejsca przyczepu dla mięśni. Dodatkowo układ szkieletowy bierze udział w gospodarce mineralnej organizmu. Kości są bowiem podstawowym źródłem jonów wapnia (99% całego ciała) i fosforu.

 

A utrzymywanie stałego poziomu wapnia we krwi ma duże znaczenie dla szeregu procesów zachodzących w ciele człowieka. Wszelkimi urazami i dyskopatiami związanymi z układem szkieletowym zajmuje się lekarz ortopeda. Również ten specjalista diagnozuje i zaleca odpowiednie leczenie w przypadku wykrycia wad postawy w wieku dziecięcym..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Układ szkieletowy
Nick: