Dodany: 2010-09-14 10:11:58

Czy cukrzyca to groźna chorobaWbrew pozorom cukrzyca nie jest jedną chorobą. Lekarze określają ją jako zespół chorób metabolicznych, które charakteryzują się wysokim poziomem cukru we krwi tzw. hiperglikemią. Główna przyczyną podniesienia poziomu cukru we krwi są zaburzenia w produkcji lub działaniu insuliny.

 

Jest ona hormonem wytwarzanym przez trzustkę, odpowiedzialnym za obniżanie stężenia glukozy we krwi poprzez zwiększanie transportu jej cząsteczek do komórek organizmu.  Przewlekła i przede wszystkim nieleczona cukrzyca może prowadzić do uszkodzeń, zaburzeń funkcjonowania i niewydolności różnych narządów. Najbardziej narażone na skutki hiperglikemii są oczy, nerki, system nerwowy, serce i naczynia krwionośne. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić różne cukrzycy. Również objawy cukrzycy są różne. Raz mogą pojawić się nagle, u innych natomiast cukrzyca rozwija się przez lata, ale ze względu na nikłe objawy, nie jest widoczna. 

 

Często brak świadomości dotyczący tej choroby może skutkować poważnymi konsekwencjami. Cukrzyca nie leczona prowadzi do poważnych powikłań, a osoby, które nie są świadome, że na nią chorują, nie biorą odpowiednich leków. Tym samym narażają się na występowania groźnych powikłań.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Czy cukrzyca to groźna choroba
Nick: