Dodany: 2010-09-14 10:14:42

Kto zagrożony jest miażdżycąNa pojawienie się miażdżycy wpływ mają różne czynniki. Jednym z tych, który przyspiesza jej rozwój jest np. palenie papierosów. Dym papierosowy, który dostaje się do naszego organizmu niszczy śródbłonek tętnic i przyczynia się do zwiększenia gotowości zakrzepowej krwi.

 

Poza tym miażdżyca nierzadko spowodowana jest złą dietą, nieodpowiednim sposobem odżywiania się i otyłością. Również brak aktywności fizycznej i życie w ciągłym stresie często przyczynia się do powstawania miażdżycy. Miażdżyca jest silnie uwarunkowana genetycznie, także wiek, zanieczyszczenie środowiska, czy płeć wpływają na jej rozwój – mężczyźni zapadają na nią częściej niż kobiety. Sama miażdżyca to przewlekły stan chorobowy objawiający się zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie dużych tętnic, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie istnieje wysokie ciśnienie krwi (aorta i tętnice bezpośrednio od niej odchodzące).

 

Miażdżyca polega na gromadzeniu się wewnątrz tętnic cholesterolu i innych lipidów, przez co światło tętnic jest zmniejszone i utrudniony jest przepływ krwi. Następstwa miażdżycy mogą być bardzo poważne, od niedokrwienia mózgu i zmiany psychiczne, poprzez udary, chorobę wieńcową a skończywszy na tętniaku. Dlatego ważne jest, szczególnie dla palaczy i ludzi otyłych, kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Kto zagrożony jest miażdżycą
Nick: