Dodany: 2010-09-14 10:16:24

Jak chronić się przed kamicą nerkowąKamica nerkowa to bardzo bolesna choroba, polegająca na powstawaniu kamieni w nerkach lub drogach moczowych, na skutek wytrącania się związków chemicznych, obecnych w moczu.

 

Kamienie mogą występować w różnych formach: fosforanowo-wapniowe, szczwinowo-wapniowe, moczanowe, cystonowe, struwitowe. Kamica nerkowa najczęściej dotyka osoby dorosłe. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które posiadają negatywne uwarunkowania genetyczne lub osoby często chorująca na zapalenia lub zakażenia układu moczowego. Częstsze przypadki zachorowania na kamicę nerkową występują u ludzi, których dieta składa się z dużych ilości mięsa.

 

Kamica nerkowa może mieć różne objawy. Do podstawowych z nich można zaliczyć kolkę nerkową, promieniujący ból przy oddawaniu moczu, oddawanie moczu kroplami, krwiomocz, bóle jamy brzusznej, nudności, wymioty, podwyższone temperatura ciała. Często objawy są zróżnicowane i zależą od umiejscowienia kamieni. Kamica nerkowa może przebiec całkowicie bez objaw, ale tylko w przypadku gdy kamienie są bardzo małe i mogą zostać wydalone z układu moczowego w bezboleśnie. Aby ustrzec się przed kamicą nerkową należy pić duże ilości płynów ( 3litry i więcej na dobę), ograniczyć spożycie soli kuchennej oraz ograniczyć spożycie białka zwierzęcego..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Jak chronić się przed kamicą nerkową
Nick: